VYSTUPUJÍCÍ HEALING FESTIVALU 2025
Helena Kurzweilová (CZ)
Jsou neporozumění, spory a konflikty nutnou součástí života?
Tyto momenty, které jsou mnoha lidem nepříjemné, jsou velice užitečné.
Komunikační prostor může být brán vážně, ale mnohem pestřejší je nahlížet na něj z pozice hry.
Helenu Kurzweilovou od dětství přitahuje tajemno, příroda a pohyb. Velké dobrodružství nachází ve zkoumání našeho vnitřního světa a mezilidské komunikace. Nenásilnou komunikaci používá jako kompas a mapu pro orientaci v našem nitru. Její principy využívá všude ve své práci kouče, průvodce, mediátora a lektora nenásilné komunikace. Láska k pohybu i přírodě jí zůstala a rozšířila se o chápání toho, že jako živé bytosti jsme součástí přírody a život námi neustále prochází. Můžeme ho vnímat skrze naše emoce a potřeby. Tvoří naši vnitřní navigaci, která nás vede velmi spolehlivě úskalími života.
Helena věří, že komunikace nás propojuje, ať už chceme nebo ne.
Úlohou mediátora je pomoci oběma stranám postupně pojmenovat pocity a potřeby spojené se situací, dospět k uvědomění vnitřní motivace jednání i vzniklých interpretací. Velice důležité je i podpořit obě strany v tom, aby dokázaly správně pojmenovat vnitřní motivace a prožitky druhého, aby došlo ke skutečnému propojení a porozumění.
Pokud tato situace nastane, rozpouští se v mysli lidí tzv. „obraz nepřítele.“ Jde o vědomou či nevědomou představu toho, že mi ten druhý škodí, ohrožuje mě, zraňuje mě nebo je tu jiný důvod, proč se před ním potřebuji chránit. Tato představa znemožňuje najít řešení, které bude skutečně funkční pro obě strany.
Nalezení společného řešení, které zahrnuje potřeby obou stran, je posledním krokem mediace, jejímž záměrem je obnovit stav vzájemného porozumění stylem výhra-výhra.
Velkou výhodou tohoto přístupu, který vychází z principů Nenásilné komunikace, je, že se minimalizuje riziko opakování téhož konfliktu.
- Věnuje se provázení – koučování empatického naslouchání,
- Pracuje jako mediátorka – urovnává spory pomocí Nenásilné komunikace (NVC, Nonviolent communication). Je to umění porozumět tomu, co se skrývá za slovy.
Tento koncept je o přístupu k lidem i k sobě samému a umožňuje člověku, aby se dostal do kontaktu se svou vnitřní motivací a podobným způsobem se propojil i s ostatními lidmi. Přináší tak hluboké uvolnění do mezilidských vztahů na všech úrovních a otevírá dveře k elegantnímu využití lidského potenciálu. Duchovním otcem nenásilné komunikace je Američan Marshall Rosenberg,
- Vede workshopy Nenásilné komunikace a osobního rozvoje,
- Supervizuje, dělá mentoring a facilitaci.
Obnovme stav vzájemného porozumění a využijme konflikty k vlastnímu rozvoji prostřednictvím uvědomění a prožitku našich emocí a lidských potřeb.
Komunikaci můžeme brát vážně, nebo si můžeme hrát jako děti a zvídavě objevovat, co se děje v našem komunikačním prostoru. Pokud vás baví hra, tak vás zveme ke společnému zkoumání a uvědomování si toho, co nás sbližuje a propojuje.
- Helena Kurzweilová