Narození je pro celý náš život klíčová událost. Ne jen proto, že přicházíme na svět, ale především proto, že už při porodu mohou vzniknou šrámy na duši i těle, které si neseme do života a které později obtížně poznáváme a ještě obtížněji léčíme. A to se týká nejen dětí, ale i jejich matek – žen, které děti na svět přivádějí. Porodit způsobem, který ženu, její dítě a celou rodinu posílí, není samozřejmost.
Strach o život a strach z bolesti. To jsou dvě velké obavy, které jsme jako společnost přijaly a které ovládají naše životy, naše činy, naše rozhodování. Někdy je to velmi prospěšné a správné, jindy nás brzdí a svazují a my ztrácíme svobodu, volnost i zdravý rozum.
Porod dítěte je jedním z oblastí, kde se naše strachy a obavy objevují v ohromné míře. Na strachu, obavách a z toho vyplývající kontrole je postavena celá zdravotní péče o těhotné, rodící ženy a novorozené děti. S ženami po porodu, je to trochu jinak.
Jde to bez kontroly?
Bez kontroly to ale nejde. Určitá zdravá míra kontroly je přesně ten pozitivní vliv, který obavy o zdraví a život mají. Kontrolovat těhotenství, jeho průběh, zdravotní stav ženy, je nesmírně prospěšné. To samé platí i o porodu. Sledovat jeho průběh zkušeným okem, rozpoznávat potíže a hlavně umět jejich vzniku předcházet, to je skutečné umění těch, kteří o ženy v tomto jejich životním období pečují. Hranice toho, kde je péče příliš mnoho a příliš brzy a nebo její naopak příliš málo a nebo i příliš pozdě, je tenká. O to víc bychom ji měli hledat a chránit.
Profese porodní asistentky je právě tím povoláním, která je odborně vzdělané (porodní asistentky mají vysokoškolské vzdělání) a zcela kompetentní k péči o zdravé těhotné a rodící ženy a ženy v šestinedělí. Takové péči se říká kontinuální péče, kdy jedna porodní asistentka nebo malá skupina porodních asistentek pečují o ženy v individuálním kontaktu. V zahraničí (Anglie, Dánsko,Holandsko, severské země) je zcela běžná a placená ze zdravotního pojištění. Výzkumy z těchto zemí potvrzují, že je vysoce bezpečná a hlavně prospěšná a to jak v první řadě ženám a jejich rodinám, tak i systému, protože je levnější.
Proč to tak není i u nás?
To je těžká otázka. Primárně proto, že všechny ženy jsou již od mládí vedeny k tomu, aby navštěvovaly gynekologa, což samo o sobě není chyba. Lékař ale ze své podstaty léčí, hledá problémy a ty se snaží vyřešit. Screeningová vyšetření, která provádí, mají včas odhalit nemoc. Jedná se tedy o tzv. sekundární prevenci – jednoduše řečeno hledání již vzniklých potíží.
Profese, která má za úkol primární prevenci v péči o reprodukční zdraví ženy, to znamená, že pracuje a radí ženám tak, aby se problémům předešlo a vůbec nevznikly, je právě porodní asistentka. Tím, že se s ní ale ženy během svého dospívání přirozeně nepotkají, nečekají její pomoc ani v těhotenství. Ocitají se tak často v soukolí kontrol, příkazů a zákazů a celým systém procházejí bez toho, aniž by je napadlo, že mohou chtít něco jinak a hlavně, že by jim v tom mohlo být lépe. Všechny ženy okolo to přece mají taky tak, tak proč by na návštěvě poraden u lékaře a na porodu v nejbližší porodnici, mělo být něco špatně?
Jen tak si porodit
Špatně na tom není určitě nic. Mnoho žen takto přivede na svět své dítě a jsou spokojené a šťastné. Pak jsou ale ženy, kterým něco chybí a neumí ani často definovat co. Jen jim přijde, že v celém tom procesu o něco přišly. Nebo možná spíš že nezažily to, co zažít mohly.
“Trauma není jen to špatné, co se stalo, ale i to dobré, co se mělo stát a nestalo.”
Gabor Maté
A tady se obloukem vracím k porodním asistentkám, které jsou historicky právě tou profesí, která ženy obdobím těhotenství, porodu a po něm doprovází. V naší zemi byla tato historie násilně přeťata a my, ženy, jsme tak o tuto cennou průvodkyni přišly. Přesto ale někde v hloubi duše cítíme, že nám schází a že by se nám v náročných i radostných okamžicích, které období mateřství provázejí, hodila.
Kdo je, co dělá a proč bychom ji měli chtít
Porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaná odbornice na reprodukční zdraví ženy. Je zdravotnice, ale není lékařka a není ani dula. S těmito i dalšími profesemi jako je fyzioterapie, psychoterapie, akupunktura, homeopatie apod. ale spolupracuje. Jejím primárním úkolem je provést ženu těhotenstvím, porodem, šestinedělím a kojením v co největším možném zdraví. Pokud zjistí, že zdravotní stav ženy vyžaduje kontrolu či zásah lékaře, doporučí ženě ho navštívit. Svoji práci staví na hodnotách jako je především odbornost, respekt a laskavost a to nejen směrem k ženě a jejímu dítěti, ale i celé rodině. O ženu pečuje v úzkém individuálním kontaktu a díky vytvořenému vztahu již během těhotenství ji dokážeí provést porodem co nejvíce podle jejích představ. Žena nejde k porodu za anonymními osobami, ale naopak ví přesně kdo u narození jejího dítěte bude, může si být jistá péči, kterou se jí dostane. Díky tomu se cítí více v bezpečí a má větší pravděpodobnost, že porod proběhne fyziologicky a že si z něho odnese pozitivní zkušenost, což potvrzují i výzkumy, jako ten, na který je odkaz v začátku tohoto článku.
Na poloze záleží
V naší mysli je zakořeněná představa, podpořená audiovizuální tvorbou, ve které ženy rodí děti v poloze na zádech. Historicky tomu bylo ale zcela jinak, a poloha na zádech či v polosedě na porodním lůžku je jeden z nejmodernějších vynálezů porodnictví. Ještě v první polovině 20. století byla mnohem častější poloha na boku, historicky pak především v kleku, dřepu, ve stoji apod. Důvod je zcela jednoduchý. Porod ve vertikální poloze je kratší, méně bolestivý, bezpečnější pro dítě i ženu, je v něm menší riziko vážného poranění hráze nebo komplikací. Má jedinou nevýhodu. Žena a její rodidla jsou hůře přístupná kontrole a pro zdravotníky může být méně pohodlné u porodu klečet, než si pěkně stoupnout, když je žena na tzv. koze, jak se porodnímu lůžku říká. I proto se jeden z projektů NF Propolis 33 jmenuje #KOZAven. Porodní lůžka nahrazuje polohovatelný porodní gauč, který umožňuje ženám porodit v poloze, která je jim co nejpohodlnější a pro porod tím pádem i nejvýhodnější. Kromě zprostředkovávání gaučů se projekt #naPOROUzalezi věnuje i vzdělávání zdravotníků ve využívání gauče a různých poloh při porodu.
“Buď ráda, že máš zdravé dítě”
S porodem ale péče porodní asistentky nekončí, konkrétně je její práce vidět v dokumentu Terezy Tara Šestinedělí napospas, který měl v červnu premiéru na ČT2. I v něm je velmi dobře vysvětlena například úloha porodní asistentky při kojení a vůbec v celém poporodním období. Zdraví není jen fyzické, naopak podle Světové zdravotnické organizace se jedná o bio-psycho-sociální rovnováhu. Znamená to, že jsme zdraví, pokud je v dobrém stavu nejen naše tělo, ale i naše mysl a sociální vazby. Právě ale psychika je po porodu velmi zkoušená a to, že ženy nemají dostatečnou podporuju potvrzují i odborné studie. Nejčastější příčinou úmrtí ženy v období okolo porodu je sebevražda, je to také hlavní příčina úmrtí u ženy rok po porodu. 20% žen v období šestinedělí trpí psychickými problémy a 75% z nich nevyhledá pomoc. Navíc jsou bez pomoci ponechány i ženy po císařském řezu nebo s komplikovanými vaginálními porody. Respektive možnosti jsou, ale pokud mají být placené z veřejného zdravotního pojištění jsou velmi velmi omezené a pokud ne, jsou tu pak porodní asistentky, které je nutné, aby si žena zaplatila sama.
Psychické zdraví po porodu je také úzce spojeno se samotným průběhem porodu a proto je natolik důležité, aby měla žena při porodu co nejodbornější, ale také nejlaskavější péči. A to platí i o těhotenství. Trauma, které u porodu může vzniknout, se nedá zaplašit jen tím, že si ho nebudeme všímat. Popírání a snaha vyrovnat se s traumatem vede sice k jeho utlumení, ale nikdy nevíte jak a kde se projeví naplno. Nemluvě o vlivu porodu a sním spojeného traumatu na sexuální život ženy.
Co s tím?
Nadační fond Propolis 33 má proto ve svých cílech nejen informovanost veřejnosti a zlepšování podmínek, za kterých ženy mohou porodit, ale také vzdělávání zdravotníků a v neposlední řadě přispívá ženám, které jsou ve finanční nouzi, na péči porodní asistentky. Jeho cílem je, aby péči porodní asistentky mohly mít všechny ženy, které si ji přejí. Jednou z cest je snah o změnu zdravotního systému v péči o ženu, v tom se také NF Propolis 33 angažuje. Než ale tato změna proběhne, supluje NF Propolis 33 tuto funkci státu a přispívá ženám na jejich porodní asistentku. Pro představu se jedná v průměru o 20 tis. Kč za kontinuální péči PA. Podle Institutu pro sociální politiku a výzkum si téměř pětina domácností v roce 2020 nemohla dovolit zaplatit neočekávaný výdaj ve výši 12 tis. Kč nebo týdenní dovolenou pro všechny členy domácnosti. V takové situaci je jasné, že ekonomické hledisko hraje roli pro nemalou část žen.
K tomu, abychom mohli takto pomáhat i nadále, ale potřebuje i vaši pomoc.
Přispějte NF Propolis 33, aby mohl vaši pomoc poskytnout dál, a zajistit lepší podmínky v těhotenství, při porodu i po něm ženám, dětem a jejich rodinám, které si je jinak nemohou dovolit.
Za jakýkoliv dar, kterým přispějete na naši práci, děkujeme.
Magdaléna Ezrová
porodní asistentka
členka projektu Na porodu zálež
Fotografka: Pavlina Martin
Maminka: Lucie Kalčíková
@luciagenethad @dulapetraskalska @moni_porodni_asistentka @pav_m_phot
Dovolujeme si Tě pozvat na přednášku Lilie Khousnoutdinové na téma „Porod jako návrat ženské síly“. Součástí přednášky bude i sbírka pro NF Propolis33.
Kde: Healing Festival 2024: „Vzestup draka“ ❘ Zámecký park ve Světlé nad Sázavou
Kdy: 8.8.2024 ve 12:00 hodin
Zapiš se na list zájemců a nenech si ujít další vlnu předprodeje vstupenek na Healing Festival 2025. 🤍