Porod je krásný? Myslíme si, že rozhodně být může.

Jak na to? Připravte se na porod za pomoci hypnoporodu a jógy, dvou navzájem doplňujících se směrů. Dopřejte si krásný a uvolněný porod.

Každá žena si zaslouží prožít porod jako krásnou a posilující zkušenost, a to ve stavu klidu a uvolnění. Těhotenství je jedno z nejdůležitějších období v životě ženy a samotný porod je pro ženu jedním z nejvýznamnějších životních okamžiků. Dalo by se říci, že těhotenství a porod jsou jakési životní mezníky, a to pro ženy i pro muže. Vzniká nová rodina a s ní i nové životní role. Každá žena si porod pamatuje do konce svého života. Pamatuje si samotný průběh porodu, jaké pocity prožívala, jaké potřeby měla a také to, zda byly, či nebyly naplněny. Průběh porodu často v životě ženy nastaví další vzorce chování. Jsme toho názoru, že porod rozhodně může být krásný, ač si to většina českých žen nemyslí a očekává ho s obavami a nedůvěrou. Přejí si, aby ho měly co nejrychleji za sebou. Nejenže porod může být opravdu krásný, prožít ho s láskou a radostí, ale je dokonce možné se na něj těšit. Stačí se jen připravit. Využít metody, které učí ženy navodit si stav relaxace. Funguje to, jako když se stiskne tlačítko „ON“. A právě v tom je ten rozdíl. Rodit ve stavu relaxace je úplně jiné, než rodit se strachem. I proto, že práh bolesti je v relaxovaném stavu přirozeně zvýšen. Jedná se o jedinečnou kombinaci hypnoporodu a jógy. Tyto techniky pomáhají k znovunalezení důvěry v ženské tělo a jeho schopnost porodit dítě hladce a beze strachu. Znovu navrací ženám jejich sebevědomí, sebedůvěru a jistotu, že drtivá většina žen byla stvořena k tomu, aby opravdu porodila přirozeně, pohodlně a z porodu měla tak důležitý posilující životní zážitek. 

Tato kombinace připravuje ženy na bezpečnější a snazší porod, ať už o porodu smýšlí jakkoliv. 

Pro posilující porod je důležité, aby žena (a její doprovod) měla dostatek informací o tom, jak při porodu funguje její tělo v souhře s jejím miminkem, ale také jak funguje porodnictví v ČR (popřípadě v zemi, kde rodí). Páry by se měli orientovat v tom, na co mají jako budoucí rodiče právo a co mohou případně odmítnout. Mít dostatek informací pomáhá překonat naše strachy z neznámého. Čím více se dozvíme o tom, jak ženské tělo a miminko fungují při porodu, jaké jsou možné přístupy k porodům a s kterými se nejčastěji můžeme potkat v naší zemi, tím více se cítíme sebevědomé dělat informovaná rozhodnutí v jednom z nejdůležitějších okamžiků našeho života, kterým je zrození nové rodiny.

HYPNOPOROD

Hypnoporod používá systém relaxací, afirmací, vizualizací a dýchání. Jedná se o velmi jednoduché metody, které fungují na principu Pavlovova reflexu (naučená podvědomá reakce na určitý podnět). Pokud žena v těhotenství tyto techniky pravidelně procvičuje, může si stejný stav uvolnění a sebedůvěry nezbytný pro hladký porod navodit v průběhu porodu přes tzv. “spouštěče /kotvy”.

Hypnoporodní techniky jsou přínosné pro všechny. Jak pro budoucí maminku, tak pro dětátko a tatínka. Ženě pomáhají efektivně pracovat s tělem, navíc odstraňují stres a posilují sebedůvěru. 

Spouštěče a kotvy

Spouštěče a kotvy vychází z Pavlovova reflexu a při praktikování hypnózy představují určitý signál, který je spojený například s dotekem, gestem, zvukem, pohybem nebo slovem. V hypnoporodu to může být vaše oblíbená hudba, kterou posloucháte celé těhotenství a zároveň u ní relaxujete, nebo naše audionahrávky s relaxacemi. Pak při samotném porodu si tento playlist pustíte, ten se promění na kotvu/spouštěč a vaše tělo zareaguje a vzpomene si, jak bylo krásně zrelaxované. Stejně tak funguje nácvik relaxací v páru. Doprovod k porodu (např. muž, dula, porodní asistentka) v těhotenství pravidelně provádí těhotnou ženu relaxací a přitom se jí v určitou chvíli začne dotýkat, buď ji jemně hladí po paži, nebo jen položí svou dlaň na její rameno. Při samotném porodu přes kotvu/spouštěč, kterou je v tomto případě dotek, si tělo a mysl ženy připomene, co za pocity nacvičovalo s partnerem v těhotenství při praktikování relaxace.

RELAXACE – MEDITACE

Jak už zaznělo, uvolněné tělo a uvolněná mysl je blahodárná kombinace v průběhu těhotenství, při samotném porodu a samozřejmě také těsně po porodu a během mateřství (rodičovství). Jeden ze způsobů, jak jí dosáhnout, je ztišením mysli. Jak ztišit mysl?

Hypnoporod nabízí hluboké relaxace, které vás v mocné kombinaci s hlubokým (jógovým) dechem dostanou až do hypnotického stavu, při kterém lze “přepisovat” vaši nevědomou část mysli a tím podpořit vaše pozitivní ladění na pohodlný, laskavý a posilující porod. Nejčastěji se doporučuje relaxace poslouchat před spaním, kdy mozek má během 8hodinového spánku možnost vše zaznamenávat a dlouhodobě uchovávat. 

Jóga nabízí ženám přes meditace a práci s tělem vědomé spojení a kontakt s vlastním tělem. Díky józe má těhotná žena nástroj, jak nejlépe vnímat své vlastní tělo, které se v čase neustále proměňuje. Tělo i mysl mohou v jógové praxi neustále zažívat vnitřní stabilitu, otevřenost a tvárnost. Cvičení je takovým nácvikem na samotný porod.

Čím lépe jsme k svému tělu a jeho potřebám všímavé, tím lépe můžeme s ním spolupracovat právě u samotného porodu. 

Ačkoli se leckdy můžete cítit zmatené či chycené do pasti různých protichůdných a často limitujících myšlenek, důvěřujte, že někde hluboko uvnitř vás se vždy nachází zdroj klidu, spokojenosti a důvěry v sebe samu, a tudíž i v samotný porodní proces. 

AFIRMACE

Afirmace, tedy jaká slova volíme? Jak sami k sobě promlouváme? Jak mluvíme k miminku? Jak mluvíme se svými milovanými? Je opravdu nesmírně důležité, jak mluvíme k těhotné a rodící ženě?Jaký dialog žena vede sama s sebou jak v těhotenství a při porodu, tak v mateřství a rodičovství. Viz kapitola síla slov a mysli. Afirmace vám pomohou se vracet k pozitivnímu ladění a posilování ženských kompetencí.

Afirmace (latinsky affirmo – v češtině to znamená tvrdit, ujišťovat) jsou krátká, motivační a posilující slova či slovní spojení, která si záměrně opakujeme nahlas nebo v tichosti v našich myšlenkách, abychom pozitivním způsobem nasměrovali naši mysl. Tyto pozitivně formulované věty nebo slova nám pomáhají posílit náš cíl. V těhotenství přes afirmace směřujeme k přirozenému, respektujícímu a posilujícímu porodu. Afirmace fungují především, pokud jim sami věříte a pokud navíc přijmete, že cokoliv se odehrává, je v pořádku, že děláte to nejlepší, co zvládnete. Uvědomění, že některé věci nejsou ve vaši moci a tudíž jste otevřené tomu, co přichází, a to ve správnou chvíli na správném místě, nám dává určité ujištění, že nemohu vše ovládat. A co je pro nás správné? To se ne vždy dopředu dozvíme. Většinou až samotný čas ukáže, co je pro nás nejlepší. 

Podle toho, jak funguje náš mozek a jaký vliv mají slova, emoce a pocity na naše tělo, je zapotřebí i rozumně tvořit samotné afirmace. Každé slovo, které slyšíme, myslíme si nebo ho vyslovíme, má pro nás nějaký emocionální náboj. Pozitivní slova jako “uvolnění”, “měkkost”, “důvěra” mohou vyvolat pozitivní emoce, zatímco negativní slova jako je “strach”, “nejistota”, “nedůvěra” mohou vyvolat negativní emoce. Když používáte určitá slova, tak můžete tím ovlivňovat své emocionální stavy. Opakováním afirmací se můžete sami přesvědčit o jejich pravdivosti, což může vést k pozitivním emocím. Navíc slova mohou být spojena s určitými vzpomínkami, událostmi nebo lidmi. Když slyšíte nebo používáte slova s příjemnými zážitky může to vyvolat pozitivní pocity a vzpomínky. Jak tu zaznělo, každé slovo má svůj emoční náboj nebo vibraci, které vyvolají v nás určité pocity. Ty pocity se potom propíšou do naše těla a prožitku.


Jedna z nejsilnějších a nejúčinnějších afirmací, která se ženám osvědčuje u samotného porodu, je krásné a výstižné slovíčko: “ANO”. Toto zdánlivě obyčejné slovo v sobě skrývá spoustu důležitých odkazů. Od malička nás ho rodiče učí používat v situacích, kde chceme vyjádřit souhlas a věříme, že to, s čím souhlasíme, je to nejlepší pro nás. Toto je velmi výhodné nastavení i pro samotný porod. Pro ženu je nejlepší k porodu přistupovat s důvěrou, že porodní proces je to nejlepší pro ni i miminko. V hypnoporodním jazyce si ženy vytvořily návyk, který je podmíněný vyjádřením slova: “ANO” Pokaždé, kdy si slovo žena řekne, tak se ji vybaví emoce s ním spojené. Samotné slovíčko je tzv. “spouštěčem/kotvou”. 
Když opakujete afirmace, zkuste si představit, jak se to, co říkáte stává skutečnosti. Vizualizace může pomoci posílit účinek afirmací.

VIZUALIZACE

Vizualizace pro porod jsou velmi vhodným nástrojem pro stanovení si určité “vize”, “představy”, která vás navádí takovým směrem, kterým chcete, aby se váš porod ubíral. Vytváří se mentální obraz nebo představa vašeho cíle, například zdravý, posilující, přirozený, spontánní a pohodlný porod v rytmu matky a miminka.

Doporučujeme do vizualizací zahrnout různé posilující fotky nebo videa těhotných, rodících žen, nebo žen po porodu v jejich ženské síle. Vyberte si takové, které vás motivují a víte, že byste chtěli prožít podobný příběh nebo podobné pocity, které obrazy ve vás vyvolávají. Jsou velmi účinné, protože vám krásně vytyčí směr, kterým se chcete ubírat, a pravděpodobně se svému cíli i přiblížíte. Je důležité zdůraznit, že váš porodní příběh bude unikátní a odlišný od příběhů žen, které vystupují nebo jsou zobrazeny na vámi vybraných obrazech či videích. Jsou vám především inspirací a motivací. Leckdy samotná videa mohou vyvolat nepřesný obraz skutečnosti. Některé ženy po porodu trpí pocitem méněcennosti či selhání, protože dle jejich úsudku neprožily porod přesně podle představ. Tady prosím pamatujte, že žádný porodní příběh není špatný a že porod, který jste prožily, je ten nejlepší pro vás a vaše miminko. Navíc, prosím pamatujte, že obzvláště videa jsou většinou sestříhaná na krátký edukativní záznam, z kterého není vždy jasné, jakou škálu pocitů žena u porodu měla. Když si toto všechno uvědomíte, tak samy poznáte jak vizualizace ve formě fotek a videí   jsou velmi efektivním pomocníkem.

JÓGA

Jóga je pro těhotné ženy ideální, jelikož jim umožňuje cvičit jak na fyzické, tak na mentální úrovni. Gravidjóga zvyšuje energii, odbourává stres a učí ženu se přirozeně uvolňovat. Pravidelné praktikování gravidjógy udržuje nastávající matku v kondici během celého těhotenství až do porodu. Dokáže úplně odstranit či zmírnit časté těhotenské obtíže. Navíc pomáhá posílit sebedůvěru a sebevědomí potřebné k porodu tím, že v kombinaci s dechem nabízí procvičení možných porodních poloh. Gravidjóga obecně pracuje s všímavostí a dechem, které jsou skvělými pomocníky v těhotenství i během samotných dob porodních. Těhotné si díky józe a všímavosti uvědomují samy sebe a učí se napojit na dítě, což je opravdu krásné a hluboké spojení. Na józe je obdivuhodné, že chápe tělo a mysl jako jednotu, což vychází už z Pataňdžaliho Jógasúter. Cílem jógy je zklidnění mysli. Jógová filozofie je navíc úzce spjata se samotnou vědomou pozorností. Klidná mysl a všímavost pomáhají rodící ženě, aby se mohla v uvolnění a bez přílišného napětí ponořit do své rodící bubliny, v níž jedná naprosto instinktivně a intuitivně.

Všímavost

Jan Burian, učitel všímavosti a meditace, popisuje všímavost následně:

„Všímavost je schopnost plně prožívat přítomnost, zvládat zároveň své emoce a zachovat si odstup od posuzujících myšlenek. Se zájmem a lehkostí si všímáme, co se právě teď děje uvnitř nás i kolem nás.

Těhotné ženy se nacházejí v jednom z nejkrásnějších období svého života. Vnímáme, že ženy v současné době, vtaženy do uspěchaného denního režimu, někdy zapomínají být k sobě všímavé. Základem všímavosti je „opakované vracení pozornosti k tomu, co právě prožíváte. Trpělivě, přátelsky a se zájmem. Všímavost, z níž mohou čerpat nejen těhotné ženy, je postavena na čtyřech základních pilířích. Jedná se o všímavost k tělu a dechu dohromady, dále všímavost k pocitům, které prožívám, všímavost k emocím, které mám a všímavost k myšlenkám, které ke mně přicházejí. Všímavost je pro těhotnou a rodící ženu velmi důležitá. Jen tehdy, když si žena všimne svých pocitů, emocí, dechu a myšlenek, může s danou situací něco udělat.

Je to ten úplně prvotní impuls, který vede ženu k dalším krokům, od těch nejmenších uvědomění, co právě v danou chvíli potřebuje, až po to, jaké má k dispozici nástroje a metody, které ji ztiší a zharmonizují. Právě tyto nástroje jsou součástí jógy. Žena, která cvičí jógu, si právě díky ní znovu uvědomí, že byla stvořena k nošení dítěte, k následnému porození a krmení (kojení) dítěte. Jóga spojená s všímavostí může být pro těhotné ženy velice radostná, snadná a k tělu i mysli velmi ohleduplná. Jóga je blahodárná metoda, která vede ženy k péči o sebe samotné. 

Jógový dech

Dech je jeden z nejdostupnější zdrojů, které člověk má k udržení vitální energie. Dech proudí rytmicky v našem těle od narození. Dýchání je blahodárný proces, který probíhá zcela automaticky, samovolně a přirozeně. Každý nádech okysličuje naši krev a každý výdech vypouští z našeho těla oxid uhličitý. S každým nádechem se nám ochlazují dírky a s každým teplým výdechem odcházejí odpadní látky. Dýchání souvisí s pocity člověka a s tím, jak člověk své tělo používá. Schopnost přirozeného dýchání bývá také narušena nevýhodným a zdraví neprospívajícím držením těla. (např. ztuhlými rameny, nahrbením, prohýbáním se v pase atd.). Naopak špatné dechové vzorce vytvářejí určité napětí v těle, které si tělo drží a podle něj se tvaruje.

Dech těhotné ženy je trochu jiný než dech běžného člověka, muže nebo ženy. Dítě v těle matky bychom mohli přirovnat k dalšímu orgánu v těle, který taky potřebuje zásobovat kyslíkem a zbavovat se oxidu uhličitého. V těle ženy tedy dochází k zvýšenému proudění kyslíku, a tudíž i k většímu rozpětí plic. Ke konci těhotenství se prostor pro nádech zmenšuje tím, jak rostoucí děloha tlačí na spodní konec hrudního koše (tzv. dolní hrudní aperturu). Těhotné si následně stěžují, že se jim hůře dýchá, což se v posledním měsíci srovná tím, že břicho klesne dolů. Aby se těhotné dobře dýchalo, učí ji jóga správnému držení těla a vědomému dýchání.

Doporučujeme při porodu používat hluboký dech do břicha, který učí ženy napojit se na základní rytmus těla. Tím se žena více spojí se svými hlubokými a intenzivními pocity, které při porodu může vnímat. Tento typ dechu ženy přivádí blíže k sobě samotným a k dítěti, pomůže jim propojit se a nechat se řídit instinktem. Obecně při porodu není potřeba žádné zvláštní dechové techniky, dech může být spontánní. Pokud ale žena v těhotenství bude denně cvičit hluboké dýchání, při samotném porodu se může soustředit na vrchol vlny (stahu) a s výdechem svobodně vydávat různé uvolňující zvuky.

Jógové asány

Jóga dává větší a hlubší rozměr prožívání těhotenství přes jednoduché ásany. Jen pouhý fakt, že se žena stává všímavější v jakékoliv pozici, ji posiluje a připravuje k porodu, během něhož jedná intuitivně a instinktivně s otevřenou pozorností ke svému tělu. Tělo těhotné ženy lze praktikováním gravidjógy „převychovat“. Například je možné upravit špatné držení těla, které, jak je známo, vytváří určitý tonus, napětí v těle. A to není žádoucí. Například to, jak žena stojí a chodí má vliv i na postavení miminka v děloze vůči její pánvi. Jógová praxe pomáhá nastavit chodidla, pánev, hrudník a hlavu do jedné osy. Navíc jógové ásany jsou skvělým pomocníkem pro nácvik samotných porodních poloh pro obě doby porodní. Praktikováním dávají ženě možnost si navnímat, jak se v těch pozicích cítí, popřípadě cíleně uvolnit jakékoliv napětí, které brání příjemnému a uvolněnému spočinutí.

SROVNÁNÍ HYPNOPORODU A JÓGY

Jógová hypnoporodní zastavení jsou ideálním a unikátním spojením dvou vzájemně se doplňujících metod, které jsou vhodné pro současné moderní uspěchané těhotné ženy. Obě metody pracují se stejnými nástroji: dech, relaxace, vizualizace a afirmace. Tyto metody také ženu udržují nebo citlivě a opětovně navracejí z jakékoliv nerovnováhy, neklidu mysli či napětí (sympatiku) do klidu a uvolnění (parasympatiku), které jsou potřebné pro přirozený porod. 

KATEŘINA A PETRA

tel. 774 674 700 / 723 037 670

WWW.PORODJEKRASNY.CZ

INSTAGRAM

FACEBOOK


Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *